FANDOM


The 308 VRB World Cup Association of Eras Rugby Unions qualification tournament consists of twenty-one national sides from around the continent. The host nation, Shaelia, is automatically qualified for the World Cup, and thus not participating in the qualification rounds. The tournament is scheduled to run from April 12 through May 18. Five nations will qualify for the 308 VRB World Cup as AERU 1, AERU 2, AERU 3, AERU 4, and AERU 5.

Round 1Edit

Group A StandingsEdit

Country GP W D L +/- Pts
Fora Rifo 4 4 0 0 +73 18
Chungxipang 4 2 0 2 +58 11
Polarian Islands 3 0 0 4 -131 0

Match Schedule

Date Match Venue Result
12-Apr-308 Chungxipang - Fora Rifo Chungxipang 5-9
16-Apr-308 Fora Rifo - Polarian Islands Fora Rifo 46-11
19-Apr-308 Polarian Islands - Chungxipang Polarian Islands 18-51
23-Apr-308 Fora Rifo - Chungxipang Fora Rifo 38-27
26-Apr-308 Polarian Islands - Fora Rifo Polarian Islands 20-43
30-Apr-308 Chungxipang - Polarian Islands Chungxipang 55-15


Group B StandingsEdit

Country GP W D L +/- Pts
Whiland 4 4 0 0 +123 20
Kansinia 4 2 0 2 -24 8
Eastern Zartania 4 0 0 4 -99 0

Match Schedule

Date Match Venue Result
12-Apr-308 Whiland - Kansinia Whiland 46-8
16-Apr-308 Kansinia - Eastern Zartania Kansinia 19-10
19-Apr-308 Eastern Zartania - Whiland Eastern Zartania 19-61
23-Apr-308 Kansinia - Whiland Kansinia 14-35
26-Apr-308 Eastern Zartania - Kansinia Eastern Zartania 3-27
30-Apr-308 Whiland - Eastern Zartania Whiland 41-19


Group C StandingsEdit

Country GP W D L +/- Pts
Altland 4 4 0 0 +82 17
PROG 4 2 0 2 -21 8
Utania 4 0 0 4 -61 2

Match Schedule

Date Match Venue Result
12-Apr-308 Altland - PROG Altland 17-0
16-Apr-308 PROG - Utania PROG 22-20
19-Apr-308 Utania - Altland Utania 5-43
23-Apr-308 PROG - Altland PROG 7-32
26-Apr-308 Utania - PROG Utania 13-32
30-Apr-308 Altland - Utania Altland 29-27


Group D StandingsEdit

Country GP W D L +/- Pts
Kemedal 4 4 0 0 +208 19
Guwimith 4 1 0 3 -52 4
Western Zartania 4 1 0 3 -156 4

Match Schedule

Date Match Venue Result
12-Apr-308 Kemedal - Guwimith Kemedal 41-30
16-Apr-308 Guwimith - Western Zartania Guwimith 29-3
19-Apr-308 Western Zartania - Kemedal Western Zartania 9-20
23-Apr-308 Guwimith - Kemedal Guwimith 15-58
26-Apr-308 Western Zartania - Guwimith Western Zartania 36-14
30-Apr-308 Kemedal - Western Zartania Kemedal 143-0

Group E StandingsEdit

Country GP W D L +/- Pts
Somery 4 3 0 1 +75 14
Elafites & Zufites 4 3 0 1 -4 12
Albion-Merité 4 0 0 4 -71 0

Match Schedule

Date Match Venue Result
12-Apr-308 Somery - Elafites & Zufites Somery 58-3
16-Apr-308 Elafites & Zufites - Albion-Merité Elafites & Zufites 31-12
19-Apr-308 Albion-Merité - Somery Albion-Merité 20-28
23-Apr-308 Elafites & Zufites - Somery Elafites & Zufites 29-14
26-Apr-308 Albion-Merité - Elafites & Zufites Albion-Merité 11-28
30-Apr-308 Somery - Albion-Merité Somery 38-11


Group F StandingsEdit

Country GP W D L +/- Pts
Westermite 4 4 0 0 +81 19
Rovens 4 1 0 3 -16 5
Lysonia 4 1 0 3 -65 4

Match Schedule

Date Match Venue Result
12-Apr-308 Westermite - Lysonia Westermite 30-0
16-Apr-308 Lysonia - Rovens Lysonia 22-34
19-Apr-308 Rovens - Westermite Rovens 19-35
23-Apr-308 Lysonia - Westermite Lysonia 18-44
26-Apr-308 Rovens - Lysonia Rovens 26-29
30-Apr-308 Westermite - Rovens Westermite 32-23


Group G StandingsEdit

Country GP W D L +/- Pts
Cimera 4 4 0 0 +83 18
Namuria 4 2 0 2 -13 8
South Bay 4 0 0 4 -70 1

Match Schedule

Date Match Venue Result
12-Apr-308 Cimera - Namuria Cimera 30-9
16-Apr-308 Namuria - South Bay Namuria 13-10
19-Apr-308 South Bay - Cimera South Bay 17-48
23-Apr-308 Namuria - Cimera Namuria 27-36
26-Apr-308 South Bay - Namuria South Bay 11-25
30-Apr-308 Cimera - South Bay Cimera 34-12

Round 2Edit

Qualified for 308 VRB World Cup
Advances to 5th Qualifier playoff

Group H StandingsEdit

Country GP W D L +/- Pts
Fora Rifo 3 2 1 0 +22 10
Cimera 3 2 0 1 +10 9
Altland 3 1 1 1 -6 7
Somery 3 0 0 3 -26 1

Match Schedule

Date Match Venue Result
7-May-308 Fora Rifo - Cimera Fora Rifo 14-12
7-May-308 Altland - Somery Altland 32-31
10-May-308 Fora Rifo - Somery Fora Rifo 20-0
10-May-308 Cimera - Altland Cimera 17-10
14-May-308 Altland - Fora Rifo Altland 3-3
14-May-308 Somery - Cimera Somery 22-27


Group I StandingsEdit

Country GP W D L +/- Pts
Westermite 3 3 0 0 +10 12
Kemedal 3 2 0 1 +29 11
Whiland 3 1 0 2 +30 5
Elafites & Zufites 3 0 0 3 -69 1

Match Schedule

Date Match Venue Result
7-May-308 Whiland - Elafites & Zufites Whiland 81-19
7-May-308 Kemedal - Westermite Kemedal 14-17
10-May-308 Whiland - Westermite Whiland 13-28
10-May-308 Elafites & Zufites - Kemedal Elafites & Zufites 27-42
14-May-308 Kemedal - Whiland Kemedal 37-20
14-May-308 Westermite - Elafites & Zufites Westermite 27-25

Qualifier PlayoffEdit

Qualified for 308 VRB World Cup

The third place nation in both Groups H and I play a one-off match to determine the fifth and final qualifier from the AERU to the 308 VRB World Cup.

Country GP W D L +/- Pts
Whiland 1 1 0 0 +34 5
Altland 1 0 0 1 -34 0

Match Schedule

Date Match Venue Result
18-May-308 Altland - Whiland Altland 9-45

More InfoEdit

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.