FANDOM


The Prince Saleh Cup is a friendly international football tournament held annually in St. Samuel during the month of May. The first tournament was held in 306 in the city of Cala Amirah. The tournament was named after King Omar VII's brother, Prince Saleh Amarr who died in a tragic car crash in 299.

Past WinnersEdit

Past Winners
Year Winner Runner-up 3rd Place 4th Place
306 Allacoa Utania Whiland St Samuel
307 Porto Capital Utania St Samuel Feniz
308 San Patricio Draconia St Samuel Allacoa

Prince Saleh Cup - Cala Amirah 306Edit

Group A Somery, Lendosan Confederation, Lombriga, Solanchatka

  • Sun 2nd Somery Vs Lendosa 3-3
  • Mon 3rd Solanchatka Vs Lombriga 2-2
  • Wed 5th Solanchatka Vs Somery 1-3
  • Thur 6th Lendosa Vs Lombriga 2-0
  • Mon 10th Solanchatka Vs Lendosa 0-2
  • Mon 10th Somery Vs Lombriga 2-1

Group B Utania, Porto Capital, Trinian Empire, Lyson Empire

  • Mon 3rd Lyson Vs Utania 2-3
  • Tue 4th Trinian Vs Porto Capital 2-1
  • Sat 8th Lyson Vs Trinian 3-2
  • Sat 8th Utania Vs Porto Capital 2-2
  • Tue 11th Lyson Vs Porto Capital 0-1
  • Tue 11th Utania Vs Trinian 3-2

Group C Fed. Republic of Whiland, St Samuel, Maritim Islands, U.T. of Fiarria & Nuamia

  • Sun 2nd St Samuel Vs Whiland 2-2
  • Sun 2nd UTFN Vs Maritim Islands 1-2
  • Thu 6th Whiland Vs Maritim 2-1
  • Fri 7th St Samuel Vs UTFN 3-0
  • Sun 9th St Samuel Vs Maritim 1-0
  • Tue 11th UTFN Vs Whiland 0-3

Group D Allacoa, Guwimith, Xochimechatl, The Fold

  • Mon 3rd The Fold Vs Allacoa 1-5
  • Mon 3rd Guwimith Vs Xochimechatl 2-0
  • Thu 6th The Fold Vs Xochimechatl 2-3
  • Thu 6th Guwimith Vs Allacoa 2-4
  • Sun 9th Allacoa Vs Xochimechatl 3-0
  • Tue 11th Guwimith Vs The Fold 3-2

Quarter FinalsEdit

  • Utania Vs Guwimith 3-1
  • Allacoa Vs Porto Capital 3-1
  • Whiland Vs Somery 0-0, 1-1 AET, 3-2 on pens
  • Lendosan Conf. Vs St Samuel 1-1, 2-2 AET, 3-4 on penalties

Semi FinalsEdit

  • St Samuel (1) 2 Vs Utania (0) 2, 2-3 AET
  • Whiland (0) 0 Vs Allacoa (0) 1

3rd/4th PlayoffEdit

  • St Samuel (2) 3 Vs Whiland (1) 4

FinalEdit

  • Utania (1) 1 Vs Allacoa (0) 2

Prince Saleh Cup - Santa Marco 307Edit

Group A St Samuel, Feniz, Davenport, Estontetso

  • Sun 6th St Samuel v Estontetso 2-0
  • Sun 6th Feniz v Davenport 0-0
  • Thu 10th St Samuel v Feniz 1-1
  • Thu 10th Davenport v Estontetso 1-1
  • Mon 14th St Samuel v Davenport 5-1
  • Mon 14th Feniz v Estontetso 1-1

Group B Utania, Danica, Neoliliana, Westermarc

  • Mon 7th Utania v Neoliliana 2-1
  • Mon 7th Danica v Westermarc 3-1
  • Fri 9th Utania v Danica 2-0
  • Fri 9th Westermarc v Neoliliana 1-1
  • Tue 15th Utania v Westermarc 4-3
  • Tue 15th Danica v Neoliliana 1-0

Group C Porto Capital, Cruisana, Lambs Cove, Somery

  • Tue 7th Cruisana v Lambs Cove 3-0
  • Tue 7th Porto Capital v Somery 1-0
  • Sat 11th Cruisana v Porto Capital 0-1
  • Sat 11th Lambs Cove v Somery 1-0
  • Wed 16th Cruisana v Somery 0-0
  • Wed 16th Porto Capital v Lambs Cove 1-0

Group D Solanchatka, Eastern Delgamia, Trinia1, Ordland

  • Wed 8th Solanchatka v Trinia 2-1
  • Wed 8th Eastern Delgamia v Ordland 0-0
  • Sun 12th Solanchatka v Eastern Delgamia 2-5
  • Sun 12th Trinia v Ordland 0-3
  • Thu 17th Solanchatka v Ordland 1-0
  • Thu 17th Trinia v Eastern Delgamia 1-1

Quarter FinalsEdit

Saturday 19th May 307

  • St Samuel v Eastern Delgamia 2-0
  • Utania v Cruisana 1-0
  • Porto Capital v Danica 1-1 (1-1 AET), 5-4 on penalties
  • Solanchatka v Feniz 0-1

Semi FinalsEdit

Tuesday 22nd May 307

  • St Samuel v Utania 0-0 (1-1 AET), 5-6 on penalties
  • Porto Capital v Feniz 1-0

3rd/4th PlayoffEdit

Saturday 26th May 307

  • St Samuel v Feniz 2-1

FinalEdit

Sunday 27th May 307

  • Utania v Porto Capital 1-1 (1-2 AET)

Prince Saleh Cup - Wolf Bay 308Edit

Group A St Samuel, Cabonteniasa, Westria, Vingarmark

  • Sun 4th St Samuel v Westria 0-0
  • Sun 4th Cabonteniasa v Vingarmark 3-0
  • Thu 8th St Samuel v Cabonteniasa 1-0
  • Thu 8th Westria v Vingarmark 2-0
  • Mon 12th St Samuel v Vingarmark 2-1
  • Mon 12th Westria v Cabonteniasa 2-3

Group B Draconia, Cimera, Porto Capital, Altland

  • Mon 5th Porto Capital v Draconia 1-1
  • Mon 5th Altland v Cimera 0-1
  • Fri 9th Porto Capital v Altland 0-2
  • Fri 9th Cimera v Draconia 0-1
  • Tue 13th Porto Capital v Cimera 0-1
  • Tue 13th Altland v Draconia 0-1

Group C San Patricio, Somery, Utania, Cruisana

  • Tue 6th Utania v Cruisana 0-0
  • Tue 6th San Patricio v Somery 3-0
  • Sat 10th Utania v San Patricio 2-1
  • Sat 10th Cruisana v Somery 0-1
  • Wed 14th Utania v Somery 0-1
  • Wed 14th Cruisana v San Patricio 0-1

Group D Allacoa, Western Zartania, Lendosan Conf., Dascunya

  • Wed 7th Western Zartania v Lendosan Conf. 1-1
  • Wed 7th Allacoa v Dascunya 2-1
  • Sun 11th Western Zartania v Allacoa 1-0
  • Sun 11th Lendosan Conf. v Dascunya 2-0
  • Thu 15th Western Zartania v Dascunya 1-1
  • Thu 15th Lendosan Conf. v Allacoa 0-1

Quarter FinalsEdit

Saturday 17th May 308

  • St Samuel v Lendosan Conf. 4-3
  • Draconia v Somery 3-0
  • San Patricio v Cimera 3-1
  • Allacoa v Cabonteniasa 2-1

Semi FinalsEdit

Tuesday 20th May 308

  • St Samuel v Draconia 0-3
  • San Patricio v Allacoa 2-2 (3-2 AET)

3rd/4th PlayoffEdit

Saturday 24th May 308

  • St Samuel v Allacoa 0-0 (1-1 AET) 4-3 on penalties

FinalEdit

Sunday 25th May 308

  • Draconia v San Patricio 0-0 (0-2 AET)

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.