FANDOM


Rzoeazlogo
This page lists the RZOEAZ Crown Cup schedule for the 317AP (Zartanian Calendar 1381) season. The season begins on 25 February with the eighteenth running of the Royal Zartanian 500 in Imperial City, Eastern Zartania, and ends on 19 November with the twelfth running of the Mountain Peak 400 in the Eastern Zartanian stek of Maraska. The 317AP season, like the 316AP season, will feature the greatest number of races in the history of the sport and the greatest number of foreign-hosted races in the history of the RZOEAZ- 36 of the 76 total races, hosted in Westria, IWK, Deucoland, Kalesthesia, Lamb's Cove, Cruisana, Samuelonia, Albion-Merité, Guwimith, Utania, the Lyson Empire, Chungxiang, Draconia, Angliya, Whiland, South Bay, and Gen. See below for the full schedule as well as the qualifying and race results for each stop on the circuit.

Click here to visit the RZOEAZ 317AP Winners' Circle, and view the cars and paint schemes of the race-winning drivers from throughout the season.

First RunEdit

Date Race City Country Pole Position Race Winner
25 Feb Queen's 300 Imperial City
KTZ
Milan Carnacq (#44) Vldišav Šnajdrov (#5)
26 Feb Royal Zartanian 500 Korinna Forquer (#41) Achim Krömmelholthz (#93)
4 Mar Blue Ox Energy Drink 250 Pimpre
IWKflag
Korinna Forquer (#41) Korinna Forquer (#41)
5 Mar Kukurian Koffeé 500 Franz-Joseph Delolazabal (#99) Douglas Teague (#54)
11 Mar Little Duffers 300 Q'rinzla
KTZ
Georg Medniv (#55) Jean-Baptiste Delacroix (#79)
12 Mar Eybalcan 400 Classic Korinna Forquer (#41) Merton Gray (#18)
18 Mar P&F Industries 200 Perikarsia
KTZ
Korinna Forquer (#41) Nathan Kellstone-Uaevin (#15)
19 Mar Northern Peninsula 500 Merton Gray (#18) HRH Prince Karl vun Q'Leist (#75)
25 Mar Port Julian 300 Haddocquay
KSZ
Anson Iki (#35) Amanda Takanagiwa (#42)
26 Mar Haddock Cove 400 Krel Meres (#32) Krel Meres (#32)
1 Apr Capstone Realty 250 Dennith'Aroot KTZ Korinna Forquer (#41) Korinna Forquer (#41)
2 Apr Dragon Newt 500 Harvey Dundeinburg (#68) Krel Meres (#32)
8 Apr Klagstein 300 Montroy Westria Korinna Forquer (#41) Merton Gray (#18)
9 Apr Fritzchen Soda 500 Franz-Joseph Delolazabal (#99) Hippolyte A. Arkwright (#46)

Second RunEdit

Date Race City Country Pole Position Race Winner
22 Apr AgriCove 300 Bristol Lcflag Krel Meres (#32) Darrell Allen (#72)
23 Apr Paxton Tire & Rubber 500 Jace Tzumirang (#3) Dante Krank (#12)
29 Apr Vexaco Vexoline 250 Deucovlei Deucoland Pauli di Fernandino (#70) Nathan Kellstone-Uaevin (#15)
30 Apr Deucovex 400 Piet-Maria Caniz (#97) Achim Krömmelholthz (#93)
6 May Keltzin 300 Prime Courthouse KTZ Achim Krömmelholthz (#93) Joaqim Kendezal (#51)
7 May Zukarta 500: The Classic Crown Run Andreas Fovdenventzel (#1) Andreas Fovdenventzel (#1)
12 May Cruisana Tourism 250 Norseton Flag-cruisana Korinna Forquer (#41) Morgana Xtabai (#06)
13 May Cruisana Motor Cars 400 Harvey Dundeinburg (#68) Ransome Trevern (#01)
19 May Chilango 200 Chilangotitlán Flag-tdc-small Ransome Trevern (#01) Roderick Basington-ffenix (#33)
27 May Bel'Mryn Hotels 300 Darenall
KTZ
Mohammed Gomez (#03) Dante Krank (#12)
28 May Desdarca 600 Piet-Maria Caniz (#97) Abeke Thorne (#82)
3 Jun Silas Tyres 200 Colophanople Kalesthesia Merton Gray (#18) Merton Gray (#18)
4 Jun Petroline 400 Franz-Joseph Delolazabal (#99) Armin Bracken (#56)
10 Jun Kluske Tires 250 Cazniev
KTZ
Piet-Maria Caniz (#97) Preem Palver (#34)
11 Jun EasyAir 400 Merton Gray (#18) Roberto St. Donti (#25)
17 Jun Draconian Drifters 100 Prurient City Flag-draconia Rudyard Gandalf (#98) Karl Fleugenspiel (#28)
18 Jun Gatolep Stad 85 Georg Medniv (#55) Georg Medniv (#55)
23 June Foodmart 200 Shecker Utania Ransome Trevern (#01) David Massey (#40)
24 Jun Amemas 250 Jace Tzumirang (#3) Hamish Dunbroch (#27)
25 Jun Savant Motors 350 Vela Luka Andreas Fovdenventzel (#1) Tosh Clackwith (#23)
30 Jun Gamers' Den 250 Imperial City
KTZ
Merton Gray (#18) Dwight Massey (#43)
1 Jul Janara'maar Auto Parts 400 Fritjof Roynesson (#71) Milan Carnacq (#44)
7 Jul Firesteel Liberation 300 Claitre
REZ
Merton Gray (#18) Merton Gray (#18)
8 Jul OverWatch Lizardland 400 Georg Medniv (#55) Jace Tzumirang (#3)
15 Jul Shipping Times 200 Eastharbor
KTZ
Piet-Maria Caniz (#97) Piet-Maria Caniz (#97)
16 Jul PharmaTeq Brytanea Stek 300 Korinna Forquer (#41) Irvin Hairfield (#16)
22 Jul Sempral Tyres 250 Ayrtona Deucoland Franz-Joseph Delolazabal (#99) Vldišav Šnajdrov (#5)
23 Jul VAAL Batteries Ayrtona 400 Jace Tzumirang (#3) Winston Cobb (#77)
29 Jul Fries Shack 150 Alfacron KTZ Andreas Fovdenventzel (#1) Franco della Marino (#45)
30 Jul Dale'maak Skylands 400 Anson Iki (#35) Anson Iki (#35)
5 Aug Assater Voqen Hulla 200 Assater Voqen Flaggen Fritjof Roynesson (#71) Anson Iki (#35)
6 Aug Assater Voqen 355 Merton Gray (#18) Rudyard Gandalf (#98)
12 Aug Malfa Brique Autoparts 200 Liberty City Sbflagsm Rudyard Gandalf (#98) Gordan Marapae (#47)
13 Aug Leach Bank 400 Merton Gray (#18) Hector Ginshee (#50)
18 Aug Bank of Merité 300 Azhincour ALM Krel Meres (#32) Krel Meres (#32)
19 Aug Marshall Aerial Albionish 500 Piet-Maria Caniz (#97) Roderick Basington-ffenix (#33)
27 Aug Guwimith Credit 180 Guwimith City GuwimithFlag Franz-Joseph Delolazabal (#99) Arnaud Oetziman (#91)
2 Sep KSZ Wireless Subaria 200 Kangol Biystadt KTZ Thackery Hastings (#60) Thackery Hastings (#60)
3 Sep Southern Confederation 500 Jace Tzumirang (#3) nIisi Put (#49)
8 Sep Imperial Crown Cola 250 Thornbush KTZ Sigurt ven Sterneck (#17) Andreas Fovdenventzel (#1)
9 Sep Kaldrenar Black Water 400 Pauli di Fernandino (#70) Max Sorrell (#85)

Countdown to the Chase for the Crown CupEdit

Date Race City Country Pole Position Race Winner
16 Sep Tour Lysonia 300 Sephek Lysempire Merton Gray (#18) Milan Carnacq (#44)
17 Sep Lysonian 400 Georg Medniv (#55) Vldišav Šnajdrov (#5)
23 Sep Karlinmont 175 Sarina Angliyaaflag Franz-Joseph Delolazabal (#99) Johnn Kagamitang (#96)
24 Sep Flamerock 300 Jace Tzumirang (#3) Jace Tzumirang (#3)
30 Sep NAC 200 San Di Angelo StSamuelFlag Pauli di Fernandino (#70) Douglas Teague (#54)
1 Oct Vexafon 400 Roberto St. Donti (#25) Achim Krömmelholthz (#93)
6 Oct ChenTV 300 Longkok Chungxipang Nadjia Kiji (#24) Calvin Trellis (#80)
7 Oct You-Cola 500 Piet-Maria Caniz (#97) Fuchsia "FuFu" Fung (#39)
14 Oct Machlik Tree Services 250 Crystal Palace KTZ Sigurt ven Sterneck (#17) Giladis Kücking (#21)
15 Oct Zartlam Oil 500 Korinna Forquer (#41) Winston Cobb (#77)

Chase for the Crown CupEdit

Date Race City Country Pole Position Race Winner
22 Oct Tabitha Resorts 400 Beazley FRWNationalSmall Andreas Fovdenventzel (#1) Andreas Fovdenventzel (#1)
29 Oct Fredrik's Castle 500 Tjupel KTZ Korinna Forquer (#41) Morgana Xtabai (#06)
5 Nov First Bank of Zartania 500 Saemna Axanar KTZ Merton Gray (#18) Hamish Dunbroch (#27)
12 Nov Caledonian Credit Desertia 500 Taentre Khaas KTZ Andreas Fovdenventzel (#1) Bob A'di'boo (#76)
19 Nov Mountain Peak 400 Sottyl Sul'lah KTZ Franz-Joseph Delolazabal (#99) Dante Krank (#12)

StatisticsEdit

Wins by DriverEdit

Driver Nationality Wins
Merton Gray KTZ 4
Andreas Fovdenventzel Westria 3
Dante Krank Deucoland 3
Achim Krömmelholthz Westria 3
Krel Meres Lysempire 3
Vldišav Šnajdrov Jlnovjan flag 3
Roderick Basington-ffenix Flagcoare 2
Milan Carnacq Kalesthesia 2
Winston Cobb Lcflag 2
Hamish Dunbroch CLD 2
Korinna Forquer KTZ 2
Anson Iki Solanch 2
Nathan Kellstone-Uaevin Utania 2
Douglas Teague KTZ 2
Jace Tzumirang Chungxipang 2
Morgana Xtabai Flag-tdc-small 2
Bob A'di'boo Utania 1
Darrell Allen KTZ 1
Hippolyte A. Arkwright Aethelnia flag 1
Armin Bracken FRWNationalSmall 1
Piet-Maria Caniz Deucoland 1
Tosh Clackwith Somnat1 1
Jean-Baptiste Delacroix Aethelnia flag 1
Franco della Marino StSamuelFlag 1
Karl Fleugenspiel Flag-draconia 1
Fuchsia "FuFu" Fung Chungxipang 1
Rudyard Gandalf IWKflag 1
Hector Ginshee Kalesthesia 1
Irvin Hairfield KTZ 1
Thackery Hastings UTFNNational 1
Johnn Kagamitang Utania 1
Joaqim Kendezal Kalesthesia 1
Giladis Kücking Sanx 1
Gordan Marapae Utania 1
David Massey KTZ 1
Dwight Massey KTZ 1
Georg Medniv Lysempire 1
nIisi Put Flagtak 1
Arnaud Oetziman Westria 1
Preem Palver REZ 1
Roberto St. Donti StSamuelFlag 1
Max Sorrell KTZ 1
Amanda Takanagiwa Chungxipang 1
Abeke Thorne CLD 1
Calvin Trellis ALM 1
Ransome Trevern KTZ 1
HRH Prince Karl vun Q'Leist KTZ 1

Wins by OwnerEdit

Owner Nationality Wins
Black Star Racing Syndicate FRWNationalSmall 5
Carl Sithz Racing Westria 4
Saqlain Werks Team Kalesthesia 4
Team Orbas Utania 4
Allen-Stayton Racing KTZ 3
Kerner-Krömmelholthz Racing Westria 3
Kukurian Koffeé Sevissky Racing Kukuria 3
Pen-Kran Racing KTZ 3
Rusch Racing KTZ 3
Team Kellstone Utania 3
Team Savant Utania 3
Driisbahk Motor Sports KTZ 2
Kunghai Werks Team Chungxipang 2
Longerath Motorsports StSamuelFlag 2
Marcis Dumali Racing KTZ 2
Mokq Racing Team KTZ 2
Thomas Sorrell Racing KTZ 2
Cinq-Mars Racing StSamuelFlag 1
HRM King Bruno II KTZ 1
James Donovan Motorsports KTZ 1
Keltzin Harrysun Motorsports KTZ 1
Logg Brothers KTZ 1
Lumpi Enerven Westria 1
Manaar Motorsports FRWNationalSmall 1
Maulen Duchy Racing Team KTZ 1
Northguard Angliyaaflag 1
Pattie-Badenburg Racing Group ALM 1
Posadas Tochtli Racing Flag-tdc-small 1
Qarrort Veerort'enge Gep Flaggen 1
Ssongo-Sansing-Satosan Chungxipang 1
T.Estes Racing KTZ 1
T.S. Wangg, Inc. Chungxipang 1
Team Coileach Flag-tdc-small 1
Team Delacroix Aethelnia flag 1
Team MDN StSamuelFlag 1
Xenhua Motors Racing Chungxipang 1
Yaman-Kotzebue Racing Kalesthesia 1

Wins by ManufacturerEdit

Manufacturer Nationality Wins
Veron KTZ 16
Parmiyon KTZ 9
Straymahq KTZ 8
Savant Utania 7
Klagstein Westria 6
Saqlain Kalesthesia 5
Kunghai Chungxipang 4
Zerus CLD 4
Boltzer ALM 1
Cinq-Mars StSamuelFlag 1
Delacroix Aethelnia flag 1
Gazelle FRWNationalSmall 1
Northguard Angliyaaflag 1
Qarrort Veerort'enge Gep Flaggen 1
Satosan Chungxipang 1
Segvold Solanch 1
Tekliv Lysempire 1
Vomeku Flag-tdc-small 1
Xenhua Chungxipang 1
Bellamy Westria 0
Birker Westria 0
Corley Flag-portocapital 0
For Poppy Flag-draconia 0