FANDOM


Vexillium Cup Meckeln-Flamlandt & Bomern 316
240px
Host Nation Meckeln-Flamlandt & Bomern
Teams 32 from 3 Associations
Venues 12 stadiums in 12 cities

The 316 IVEFA Vexillium Cup was the 19th IVEFA Vexillium Cup run by the International Vexillium Football Association, an international tournament for football, that took place in the summer of 316 in Meckeln-Flamlandt and Bomern.

SeedingEdit

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4

VenuesEdit

SquadsEdit

See: Vexillium Cup Meckeln-Flamlandt/Bomern 316 Squads

Group DrawEdit

Group A Group B
Group C Group D
Group E Group F
Group G Group H

MatchesEdit

See Vexillium Cup Meckeln-Flamlandt/Bomern 316 match reports

Group StageEdit

Group A Edit

Qualified for 2nd Round
Eliminated
Team Pld W D L F A +/- Pts
Flag-portocapital Porto Capital 321091 +87
Angliyaaflag Angliya 311196 +34
Wz civil Western Zartania 303011 +03
FlagDSSB DSSB 3012011 -111
10 JUN 316
Angliyaaflag Angliya 1-5 Flag-portocapital Porto Capital
Report

11 JUN 316
FlagDSSB DSSB 0-0 Wz civil Western Zartania
Report

15 JUN 316
Wz civil Western Zartania 1-1 Angliyaaflag Angliya
Report

15 JUN 316
Flag-portocapital Porto Capital 4-0 FlagDSSB DSSB
Report

19 JUN 316
Angliyaaflag Angliya 7-0 FlagDSSB DSSB
[Report]

19 JUN 316
Flag-portocapital Porto Capital 0-0 Wz civil Western Zartania
[Report]

Group B Edit

Qualified for 2nd Round
Eliminated
Team Pld W D L F A +/- Pts
Utania Utania 3300122 +109
Chungxipang Chungxiang 320193 +66
Flag-tdc-small TDCorp 310216 -53
Flag-rovens Rovens 300304 -40
11 JUN 316
Chungxipang Chungxiang 3-0 Flag-rovens Rovens
Report

11 JUN 316
Flag-tdc-small TDCorp 0-2 Utania Utania
Report

15 JUN 316
Flag-rovens Rovens 0-1 Flag-tdc-small TDCorp
Report

16 JUN 316
Utania Utania 3-2 Chungxipang Chungxiang
Report

20 JUN 316
Chungxipang Chungxiang 4-0 Flag-tdc-small TDCorp
[Report]

20 JUN 316
Flag-rovens Rovens 0-7 Utania Utania
[Report]

Group C Edit

Qualified for 2nd Round
Eliminated
Team Pld W D L F A +/- Pts
Tz civil Eastern Zartania 3300120 +129
Nkflag Nwandiqwe 221043 +16
FRD North Dignania 310246 -23
MeritePRWflag Wesmerité 3003011 -110
12 JUN 316
Nkflag Nwandiqwe 3-0 FRD North Dignania
Report

12 JUN 316
Tz civil Eastern Zartania 6-0 MeritePRWflag Wesmerité
Report

16 JUN 316
MeritePRWflag Wesmerité 0-1 Nkflag Nwandiqwe
Report

16 JUN 316
FRD North Dignania 0-3 Tz civil Eastern Zartania
Report

21 JUN 316
Nkflag Nwandiqwe 0-3 Tz civil Eastern Zartania
[Report]

21 JUN 316
FRD North Dignania 4-0 MeritePRWflag Wesmerité
[Report]

Group D Edit

Qualified for 2nd Round
Eliminated
Team Pld W D L F A +/- Pts
Westria Westria 321040 +47
MF Meckeln-Flamlandt 312042 +25
Sanx Sanx 311143 +14
UBD South Dignania 300307 -70
12 JUN 316
UBD South Dignania 0-2 MF Meckeln-Flamlandt
Report

13 JUN 316
Westria Westria 1-0 Sanx Sanx
Report

17 JUN 316
MF Meckeln-Flamlandt 0-0 Westria Westria
Report

17 JUN 316
Sanx Sanx 2-0 UBD South Dignania
Report

21 JUN 316
Sanx Sanx 2-2 MF Meckeln-Flamlandt
[Report]

21 JUN 316
Westria Westria 3-0 UBD South Dignania
[Report]

Group E Edit

Qualified for 2nd Round
Eliminated
Team Pld W D L F A +/- Pts
FlagKemedal Kemedal 330030 +39
Flag-easterndelgamia Eastern Delgamia 311143 +14
Flag-draconia Draconia 311143 +14
Flagtak Tak 300327 -50
13 JUN 316
Flag-easterndelgamia Eastern Delgamia 0-1 FlagKemedal Kemedal
Report

13 JUN 316
Flag-draconia Draconia 3-1 Flagtak Tak
Report

17 JUN 316
Flagtak Tak 1-3 Flag-easterndelgamia Eastern Delgamia
Report

18 JUN 316
FlagKemedal Kemedal 1-0 Flag-draconia Draconia
Report

22 JUN 316
Flag-easterndelgamia Eastern Delgamia 1-1 Flag-draconia Draconia
[Report]

22 JUN 316
FlagKemedal Kemedal 1-0 Flagtak Tak
[Report]

Group F Edit

Qualified for 2nd Round
Eliminated
Team Pld W D L F A +/- Pts
Somnat Somery 3300153 +129
Lombr Lómbriguáy 320165 +16
Deucoland The Deucolands 310235 -23
Sth-flag The Fold 3003011 -110
14 JUN 316
Lombr Lómbriguáy 3-4 Somnat Somery
Report

14 JUN 316
Sth-flag The Fold 0-2 Deucoland The Deucolands
Report

18 JUN 316
Somnat Somery 8-0 Sth-flag The Fold
Report

18 JUN 316
Deucoland The Deucolands 1-2 Lombr Lómbriguáy
Report

22 JUN 316
Somnat Somery 3-0 Deucoland The Deucolands
[ Report]

22 JUN 316
Lombr Lómbriguáy 1-0 Sth-flag The Fold
[Report]

Group G Edit

Qualified for 2nd Round
Eliminated
Team Pld W D L F A +/- Pts
Sck1 Solánçe 321062 +47
Flag-caledon-small Caledon 311144 +04
Lysempire Lysonia 311134 -14
GuwimithFlag Guwimith 301214 -31
14 JUN 316
Flag-caledon-small Caledon 1-2 Lysempire Lysonia
Report

14 JUN 316
Sck1 Solánçe 2-0 GuwimithFlag Guwimith
Report

18 JUN 316
GuwimithFlag Guwimith 0-1 Flag-caledon-small Caledon
[Report]

18 JUN 316
Lysempire Lysonia 0-2 Sck1 Solánçe
[Report]

22 JUN 316
Lysempire Lysonia 1-1 GuwimithFlag Guwimith
[Report]

22 JUN 316
Flag-caledon-small Caledon 2-2 Sck1 Solánçe
[Report]

Group H Edit

Qualified for 2nd Round
Eliminated
Team Pld W D L F A +/- Pts
Flag-phenixia Phenixia 330081 +79
StSamuelFlag Samuelonia 311141 +34
ALM Albion-Merité 302113 -22
Bomern flag Bomern 301208 -81
14 JUN 316
Flag-phenixia Phenixia 1-0 StSamuelFlag Samuelonia Stadium in
Meckeln-Flamlandt
Cedric Angoula (7) Report

14 JUN 316
Bomern flag Bomern 0-0 ALM Albion-Merité Stadium in
Bomern
Report

18 JUN 316
StSamuelFlag Samuelonia 4-0 Bomern flag Bomern
[Report]

18 JUN 316
ALM Albion-Merité 1-3 Flag-phenixia Phenixia
[Report]

22 JUN 316
Bomern flag Bomern 0-4 Flag-phenixia Phenixia
[Report]

22 JUN 316
ALM Albion-Merité 0-0 StSamuelFlag Samuelonia
[Report]

Knockout Stage Edit

Round of 16 Quarter-finals Semi-finals Final
                           
25 JUN 316 – Stadium, Meckeln-Flamlandt            
 Flag-portocapital Porto Capital  6
30 JUN 316 – Stadium, Bomern
 Chungxipang Chungxiang  0  
 Flag-portocapital Porto Capital  0
25 JUN 316 – Stadium, Bomern
   Tz civil Eastern Zartania  3  
 Tz civil Eastern Zartania  2
6 JUL 316 – Stadium, Bomern
 MF Meckeln-Flamlandt  0  
 Tz civil Eastern Zartania  5
25 JUN 316 – Stadium, Meckeln-Flamlandt
   Sck1 Solánçe  0  
 FlagKemedal Kemedal  1
1 JUL 316 – Stadium, Meckeln-Flamlandt
 Lombr Lómbriguáy  0  
 FlagKemedal Kemedal  1
26 JUN 316 316 – Stadium, Bomern
   Sck1 Solánçe  3  
 Sck1 Solánçe  2
10 JUL 316 – Stadium, Bomern
 StSamuelFlag Samuelonia  1  
 Tz civil Eastern Zartania  ?
26 JUN 316 – Stadium, Meckeln-Flamlandt
   Utania Utania  ?
 Utania Utania pen  0 (4)
2 JUL 316 – Stadium, Bomern
 Angliyaaflag Angliya  0 (2)  
 Utania Utania pen  1 (4)
27 JUN 316 – Stadium, Bomern
   Westria Westria  1 (2)  
 Westria Westria  2
7 JUL 316 – Stadium, Meckeln-Flamlandt
 Nkflag Nwandiqwe  0  
 Utania Utania aet  2
27 JUN 316 – Stadium, Meckeln-Flamlandt
   Somnat Somery  1   Third place
 Somnat Somery  1
3 JUL 316 – Stadium, Meckeln-Flamlandt 9 JUL 316 – Stadium, Meckeln-Flamlandt
 Flag-easterndelgamia Eastern Delgamia  0  
 Somnat Somery aet  3  Sck1 Solánçe  ?
27 JUN 316 – Stadium, Bomern
   Flag-caledon-small Caledon  2    Somnat Somery  ?
 Flag-phenixia Phenixia  1 (2)
 Flag-caledon-small Caledon pen  1 (3)  

Round of 16 Edit


A1 - B2
[Report]


B1 - A2
[Report]


C1 - D2
[Report]


D1 - C2
[Report]


E1 - F2
[Report]


F1 - E2
[Report]


G1 - H2
[Report]


H1 - G2
[Report]

Quarter-finals Edit

Semi-finals Edit

Third place playoff Edit

FinalEdit

Ivefa   IVEFA Vexillium Cup  
Current edition: ?? 318
Past editions: ?? 317Meckeln-Flamlandt/Bomern 316Tak 315Western Zartania 314Caledon/Kalesthesia 313Utania 312Severnaya 311Trinia 310Chungxipang 309Samuelonia 308Eastern Melania 307Davenport 306Porto Capital 305Albion-Merité 304Rosardan 303Altland 302Draconia 301Nuropia 300Whiland/Eastern Zartania 299Cruisana/Davenport 298