FANDOM


Vexillium Cup Tak 315
Logovexcup315b
Host Nation Tak
Teams 32 from 3 Associations
Venues 12 stadiums in 11 cities

The 315 IVEFA Vexillium Cup was the 18th IVEFA Vexillium Cup run by the International Vexillium Football Association, an international tournament for football, that took place in the summer of 315 in Tak.

SeedingEdit

Pot 1 (Top 4 plus hosts) Pot 2 Pot 3 Pot 4

VenuesEdit

The final list of venues was confirmed on 20 January 314. The list includes twelve stadiums, some of which needed modifications to become suitable to host a football tournament.

name city capacity
nAaɣu Gɛk kə Ly (Ag House of Leasure) Ag 71,000
mBɵɵha Tad (Stadium of Bɵɵk) Bɵɵk 69,000
Gɛk it ƿIib (Home of the Strangers) Taŋ 78,000
Gəb Tad (Summer Stadium) Tel 57,900
Gŋ l Kɵɵk (The Palace on the Hill) Mɵg 89,000
ŋGrrɣa nDaahu Tad (Grg City Stadium) Grg 80,400
nLlf Er Tad (New Stadium of Lp) Lp 95,000
Net it ƿmVii Gɛk ƿɛBii (Pond of the Redhouse Frogs) ƿɛVii Gɛk 63,500
Tad se Fɛl (Stadium near the River) Hoop 88,000
nTəəh Sib Gɛk ti Mir Nrrt (Tək Sports Embassy) Tək 71,600
Tllk Kiit (High Building) Ƿəək 75,000
Took Tad (North Stadium) Lp 63,000

National SquadsEdit

Vexillium Cup Tak 315 squads

Group StageEdit

Group AEdit

Qualified for 2nd Round
Eliminated
Team Pld W D L F A +/- Pts
Westria Westria 3201114+76
Chungxipang Chungxiang 3201104+66
ALM Albion-Merité 32014406
Uudangwuu Uudangwuu 3001013-120

Group Match Schedule

Date Match Venue Result Crowd
13-JUN-315 ALM Albion-Merité - Chungxipang Chungxiang Stadium 1-3
13-JUN-315 Uudangwuu Uudangwuu - Westria Westria 0-7
17-JUN-315 Chungxipang Chungxiang - Uudangwuu Uudangwuu Stadium 5-0
17-JUN-315 Westria Westria - ALM Albion-Merité 1-2
23-JUN-315 Westria Westria - Chungxipang Chungxiang Stadium 3-2
23-JUN-315 Uudangwuu Uudangwuu - ALM Albion-Merité 0-1

Group BEdit

Qualified for 2nd Round
Eliminated
Team Pld W D L F A +/- Pts
Somnat Somery 321061+57
Sck1 Solánçe 312021+15
Lcflag Lamb's Cove 310214-33
Lysempire Lysonia 301203-31

Group Match Schedule

Date Match Venue Result Crowd
13-JUN-315 Sck1 Solánçe - Lysempire Lysonia Stadium 0-0
13-JUN-315 Lcflag Lamb's Cove - Somnat Somery - 0-3
17-JUN-315 Somnat Somery - Sck1 Solánçe Stadium 1-1
17-JUN-315 Lysempire Lysonia - Lcflag Lamb's Cove 0-1
23-JUN-315 Lcflag Lamb's Cove - Sck1 Solánçe Stadium 0-1
23-JUN-315 Somnat Somery - Lysempire Lysonia 2-0

Group CEdit

Qualified for 2nd Round
Eliminated
Team Pld W D L F A +/- Pts
Flag-draconia Draconia 3300100+109
Flag-cruisana Cruisana 32013306
Flag-lendosa Lendosa 31024403
Flag-rovens Rovens 3003010-100

Group Match Schedule

Date Match Venue Result Crowd
12-JUN-315 Flag-rovens Rovens - Flag-lendosa Lendosa Stadium 0-4
14-JUN-315 Flag-draconia Draconia - Flag-cruisana Cruisana 3-0
18-JUN-315 Flag-cruisana Cruisana - Flag-rovens Rovens Stadium 2-0
18-JUN-315 Flag-lendosa Lendosa - Flag-draconia Draconia 0-3
24-JUN-315 Flag-draconia Draconia - Flag-rovens Rovens Stadium 4-0
24-JUN-315 Flag-cruisana Cruisana - Flag-lendosa Lendosa 1-0

Group DEdit

Qualified for 2nd Round
Eliminated
Team Pld W D L F A +/- Pts
Davflag Davenport 320142+26
Flag-tdc-small TDCorp 32012206
Flagtak Tak 31113304
Sth-flag The Fold 301202-21

Group Match Schedule

Date Match Venue Result Crowd
15-JUN-315 Flag-tdc-small TDCorp - Sth-flag The Fold Stadium 1-0
15-JUN-315 Davflag Davenport - Flagtak Tak 3-1
18-JUN-315 Sth-flag The Fold - Davflag Davenport Stadium 0-1
18-JUN-315 Flagtak Tak - Flag-tdc-small TDCorp 2-0
24-JUN-315 Sth-flag The Fold - Flagtak Tak Stadium 0-0
24-JUN-315 Flag-tdc-small TDCorp - Davflag Davenport 1-0

Group EEdit

Qualified for 2nd Round
Eliminated
Team Pld W D L F A +/- Pts
Flag-portocapital Porto Capital 330072+59
Angliyaaflag Angliya 320143+16
Flag-trinia Trinia 310224-23
FRWNationalSmall Whiland 300306-60

Group Match Schedule

Date Match Venue Result Crowd
15-JUN-315 FRWNationalSmall Whiland - Flag-portocapital Porto Capital Stadium 0-3
15-JUN-315 Angliyaaflag Angliya - Flag-trinia Trinia 2-0
19-JUN-315 Flag-portocapital Porto Capital - Angliyaaflag Angliya Stadium 2-1
19-JUN-315 Flag-trinia Trinia - FRWNationalSmall Whiland 1-0
25-JUN-315 Angliyaaflag Angliya - FRWNationalSmall Whiland Stadium 2-0
25-JUN-315 Flag-trinia Trinia - Flag-portocapital Porto Capital 1-2

Group FEdit

Qualified for 2nd Round
Eliminated
Team Pld W D L F A +/- Pts
Wz civil Western Zartania 3210134+97
Tz civil Eastern Zartania 321092+77
FRD North Dignania 301229-71
Deucoland The Deucolands 3012211-91

Group Match Schedule

Date Match Venue Result Crowd
15-JUN-315 FRD North Dignania - Wz civil Western Zartania Stadium 1-5
15-JUN-315 Tz civil Eastern Zartania - Deucoland The Deucolands 4-0
19-JUN-315 Wz civil Western Zartania - Tz civil Eastern Zartania Stadium 2-2
19-JUN-315 Deucoland The Deucolands - FRD North Dignania 1-1
25-JUN-315 Deucoland The Deucolands - Wz civil Western Zartania Stadium 1-6
25-JUN-315 Tz civil Eastern Zartania - FRD North Dignania 3-0

Group GEdit

Qualified for 2nd Round
Eliminated
Team Pld W D L F A +/- Pts
Utania Utania 330050+59
Nkflag Nwandiqwe 31111104
Flag-aethelnia Aethelnia 310225-33
Bomern flag Bomern 301213-21

Group Match Schedule

Date Match Venue Result Crowd
16-JUN-315 Nkflag Nwandiqwe - Bomern flag Bomern Stadium 1-0
16-JUN-315 Utania Utania - Flag-aethelnia Aethelnia 1-0
20-JUN-315 Bomern flag Bomern - Utania Utania Stadium 0-3
20-JUN-315 Flag-aethelnia Aethelnia - Nkflag Nwandiqwe 0-0
26-JUN-315 Nkflag Nwandiqwe - Utania Utania Stadium 0-1
26-JUN-315 Bomern flag Bomern - Flag-aethelnia Aethelnia 2-1

Group HEdit

Qualified for 2nd Round
Eliminated
Team Pld W D L F A +/- Pts
StSamuelFlag Samuelonia 321090+97
Flag-caledon-small Caledon 312031+25
MeritePRWflag Wesmerité 311136-34
Flag-solelhada Solelhada 300308-80

Group Match Schedule

Date Match Venue Result Crowd
16-JUN-315 MeritePRWflag Wesmerité - Flag-solelhada Solelhada Stadium 2-0
16-JUN-315 StSamuelFlag Samuelonia - Flag-caledon-small Caledon 0-0
20-JUN-315 Flag-solelhada Solelhada - StSamuelFlag Samuelonia Stadium 0-4
20-JUN-315 Flag-caledon-small Caledon - MeritePRWflag Wesmerité 1-1
26-JUN-315 StSamuelFlag Samuelonia - MeritePRWflag Wesmerité Stadium 5-0
26-JUN-315 Flag-caledon-small Caledon - Flag-solelhada Solelhada 2-0

Knockout StageEdit

Quarter finals Semi finals Final
                   
4-JUL-315 QF1 – Stadium        
 Angliyaaflag Angliya  0 (2)
8-JUL-315 SF1 – stadium
 Westria Westria (pen.)  0 (4)  
 Westria Westria (aet)  1 (2)
4-JUL-315 QF2 – Stadium
   Flag-draconia Draconia  1 (1)  
 Flag-draconia Draconia (pen.)  0 (5)
13-JUL-315 – stadium
 Sck1 Solánçe  0 (4)  
 Westria Westria  2
5-JUL-315 QF3 – Stadium
   StSamuelFlag Samuelonia  0
 StSamuelFlag Samuelonia  2
9-JUL-315 SF2 – stadium
 Davflag Davenport  1  
 StSamuelFlag Samuelonia  1 Bronze Final
5-JUL-315 QF4 – Stadium
   Somnat Somery  0  
 Somnat Somery (pen.)  1 (4)  Flag-draconia Draconia  0
 Utania Utania  0 (3)    Somnat Somery  1
12-JUL-315 – stadium

Round of 16Edit

28-JUN-315
16:00
Flag-caledon-small Caledon 0-2 Somnat Somery Gəb Tad (Summer Stadium), Tel
Attendance: 57,900
Report Reether Canawyre (64)
Bras Winnowe (74)

28-JUN-315
20:30
Chungxipang Chungxiang 2-3 Westria Westria nLlf Er Tad (New Stadium of Lp), Lp
Attendance: 95,000
Edmund Ichiko (8, 67) Report Thurgood Defish (18)
Otto Ganzwienackt (72)
Quintin Saahi OG (74)

29-JUN-315
16:00
Utania Utania 1-0 Nkflag Nwandiqwe Took Tad (North Stadium), Lp
Attendance: 63,000
James Y'benya (63) Report

29-JUN-315
20:30
Flag-cruisana Cruisana 2-2 Flag-draconia Draconia Net it ƿmVii Gɛk ƿɛBii (Pond of the Redhouse Frogs), ƿɛVii Gɛk
Attendance: 63,000
Harrison (6)
Mortenson (42)
Report Enid Frighten (2)
Claude Monstserrat (30)
  Penalties  
Andersen Soccerball
Monaigh -Soccerball shade cross
Brigidson Soccerball
O'Kenney -Soccerball shade cross
2-4 Soccerball Raustau
Soccerball Montserrat
Soccerball Da Farriere
Soccerball Civizi

30-JUN-315
16:00
Flag-portocapital Porto Capital 0-1 Angliyaaflag Angliya mBɵɵha Tad (Stadium of Bɵɵk), Bɵɵk
Attendance: 69,000
Report Frank Winterbourne (71)

30-JUN-315
20:00
Wz civil Western Zartania 0-1 Davflag Davenport nAaɣu Gɛk kə Ly (Ag House of Leasure), Ag
Attendance: 71,000
Report Hunter Landesman (90)

1-JUL-315
14:30
StSamuelFlag Samuelonia 2-0
(a.e.t.)
Flag-tdc-small TDCorp Gŋ l Kɵɵk (The Palace on the Hill), Mɵg
Attendance: 89,000
Tristan Le Montier (115)
Georgi Lillywhite (120)
Report

1-JUL-315
20:00
Sck1 Solánçe 2-2 Tz civil Eastern Zartania Tad se Fɛl (Stadium near the River), Hoop
Attendance: 88,000
Lesley Thraki (79)
Lorenz Lutviech (82)
Report Krepyst Na'kholmii (26)
Randolf Felknir (47)
  Penalties  
Haalvenstaark Soccerball
Lutviech -Soccerball shade cross
D'Amadeus Soccerball
Thraki Soccerball
Mallory Soccerball
4-3 Soccerball Ormtrak
-Soccerball shade cross Miyer
-Soccerball shade cross Inakran
Soccerball Na'kholmii
Soccerball Wystr

Quarter-finalsEdit

4-JUL-315
16:00
Angliyaaflag Angliya 0-0 Westria Westria ŋGrrɣa nDaahu Tad (Grg City Stadium), Grg
Attendance: 80,000
Report
  Penalties  
Beldon Soccerball
Westerveld -Soccerball shade cross
Bastoigne Soccerball
Winterbourne -Soccerball shade cross
2-4 Soccerball Kaltengeist
-Soccerball shade cross Reinstaller
Soccerball Duesselhopf
Soccerball Ven Ibis
Soccerball Defish

4-JUL-315
20:00
Somnat Somery 1-1 Utania Utania nTəəh Sib Gɛk ti Mir Nrrt (Tək Sports Embassy), Tək
Attendance: 71,000
Rowall Brandithy (48) Report James Y'benya (45+1)
  Penalties  
Gover -Soccerball shade cross
Pathdale -Soccerball shade cross
Canawyre Soccerball
Weilla Soccerball
Faulke Soccerball
Shenna Soccerball
4-3 -Soccerball shade cross Wexley
-Soccerball shade cross E'usu
Soccerball Y'benya
Soccerball Tepani
Soccerball Apuya
-Soccerball shade cross Blohm

5-JUL-315
16:00
StSamuelFlag Samuelonia 2-1 Davflag Davenport Gɛk it ƿIib (Home of the Strangers), Taŋ
Attendance: 78,000
Tyrus Holestelle (17)
Samuel Roman (38)
Report Tim Rose (79)

5-JUL-315
20:00
Flag-draconia Draconia 0-0 Sck1 Solánçe mBɵɵha Tad (Stadium of Bɵɵk), Bɵɵk
Attendance: 69,000
Report
  Penalties  
Valhoste Soccerball
Civizi Soccerball
Raustau Soccerball
Montserrat Soccerball
Kirkenda Soccerball
5-4 -Soccerball shade cross Lutviech
Soccerball Bluml
Soccerball Haalvenstaark
Soccerball D'Amadeus

Semi-finalsEdit

8-JUL-315
20:00
Westria Westria 2-1
(a.e.t.)
Flag-draconia Draconia Gŋ l Kɵɵk (The Palace on the Hill), Mɵg
Attendance: 89,000
Dwarrick Delunoria (43, 115) Report Paulo Valhoste

9-JUL-315
20:00
StSamuelFlag Samuelonia 1-0 Somnat Somery Tad se Fɛl (Stadium near the River), Hoop
Attendance: 88,000
Tyrus Holestelle (86) Report

Third place playoffEdit

12-JUL-315
20:00
Somnat Somery 1-0 Flag-draconia Draconia ŋGrrɣa nDaahu Tad (Grg City Stadium), Grg
Attendance: 48,000
Ennery Queill (73) Report

FinalEdit

13-JUL-315
20:00
Westria Westria 2-0 StSamuelFlag Samuelonia nLlf Er Tad (New Stadium of Lp), Lp
Attendance: 95,000
Otto Ganzwienackt (17)
Lorenz Andrisi (34)
Report

StatisticsEdit

See Vexillium Cup Tak 315 statistics

Ivefa   IVEFA Vexillium Cup  
Current edition: ?? 318
Past editions: ?? 317Meckeln-Flamlandt/Bomern 316Tak 315Western Zartania 314Caledon/Kalesthesia 313Utania 312Severnaya 311Trinia 310Chungxipang 309Samuelonia 308Eastern Melania 307Davenport 306Porto Capital 305Albion-Merité 304Rosardan 303Altland 302Draconia 301Nuropia 300Whiland/Eastern Zartania 299Cruisana/Davenport 298